Videók:

Yorkshire Terrier 1.rész

Yorkshire Terrier 2.rész

Cikkek:

Néhány jó tanács gazdiknak a hosszú szőrű kutyák szőrápolásához a Damona kozmetikától:

A Csivava

A fajta Mexikó legnagyobb államának nevét viseli.
A csivava régi, mexikói fajta.

Egy elgondolás szerint a csivava ősei i.e. 700 körül kerültek
Egyiptomból Málta szigetére, majd onnan Mexikóba. Feltételezését mumifikált egyiptomi kutyaleletekre alapozza, melyeken jól látható a nyitott „fontanella” ( a koponya azon része, ahol nem nőttek össze a csontok). A csivava eredete: nagy valószínűséggel a Tecsicsi és az Ázsiából érkező, kicsi meztelen kutyák keresztezéséből alakult ki a mai csivava.

A XIX. században James Watson amerikai kinológus 1888-ban vett egy vörös színű szukát, melyet Manzanita-nak nevezett el ,de ez a kutya elpusztult már az első télen. Ezután Arizóna Tucson városában vásárolt egy kant, majd El Pasóban hat kutyára tett szert, de még ezek a kutyák is utód nélkül pusztultak el.
Watson 1913-ban Ciudad Juárezben vett egy héthónapos kölyköt, mely 450 gramm volt, bundája hófehér. Az amerikai kinológus sokáig nem tekintette önálló fajtának apró kutyáit de ha az első kutyák el is pusztultak, a csivava 1900-tól lassan meghódította egész Amerikát.
Még csivava-terrier néven, először 1884-ben szerepelt kutyakiállításon.

Az első csivavát 1904-ben regisztrálták az AKC törzskönyvében, egy vörös kant. Még ebben az évben megszületett az első alom is. 1923-ban megalakult az amerikai csivava klub, és megszületett a standard is. 1967-ben már 37000 csivavát törzskönyveztek.

Európában 1886-tól kezdtek felbukkanni csivavavák . Angliában. 1934-ben született az első alom, egy amerikai import szukától, de a négy kölyökből csak kettő maradt életben.

További kutyák érkeztek az Ameriká-ból, de a világháború miatt ,a híres Rosina Casselli tenyésztőnő házát is romba döntötték. Amikor 1952-ben megalapították a brit csivava klubot, csak 8 kutya volt az országban. 1969-ben már 4149 csivava volt az országban.

Hazánkba az 1960-as években jutott el a fajta.

Apró termete ellenére nagyon bátor fajta. Gazdájához ragaszkodik, tanulékony, agility-re is alkalmas. Lakásban könnyen tartható, mindenhova magunkal tudjuk vinni, de arra figyelni kell, hogy apró méretei miatt hamar ürül a bélrendszere, ill. a táplálék minőségére is figyelni kell , mert a rövid bélcsatornák kevésbé hatékonyan képesek felszívni a tápanyagot.

Kölyökvásárlás előtt alaposan tájékozódjunk, és feltétlen csak lelkiismeretes tenyésztőtől vásároljunk.




Tina83 - 2007-11-30 11:27:04

A Basenji

A Törpe Schnauzer fajtaleírása

A Bichonok Családja : Bolognese , Havanese , Coton de Toular , Frise , Máltai selyemkutya

Copyright © 2007 KKBK